Chat with us, powered by LiveChat Question: What Does This Article Contribute To The Discussion? Many Consumers Would Likely Buy More Organic Food If It Weren't So Expensive. We Recently Conducted A Unique Price Study, Comparing The Cost Of A Market Basket Of Organic Goods-fruits And Vegetables, Meat And Chicken, M Ilk And Other Edibles-to Their Conventional Counterparts At Eight Different National, ... | Wridemy

Question: What Does This Article Contribute To The Discussion? Many Consumers Would Likely Buy More Organic Food If It Weren’t So Expensive. We Recently Conducted A Unique Price Study, Comparing The Cost Of A Market Basket Of Organic Goods-fruits And Vegetables, Meat And Chicken, M Ilk And Other Edibles-to Their Conventional Counterparts At Eight Different National, …

What does this article contribute to the discussion? Many consumers would likely buy more organic food if it weren’t so expensive. We recently conducted a unique price study, comparing the cost of a market basket of organic goods-fruits and vegetables, meat and chicken, m ilk and other edibles-to their conventional counterparts at eight different national, regional, and online grocers We compared more than 100 product pairings in all. On average, organic foods were 47 percent more expensive, but the range was huge. In a couple of instances, the organic product was actually cheaper, by as much as 13 percent for honey at Amazon Fresh. In fact, depending on where we shopped, we found organic lettuce carrots, maple syrup, olive oil, and cream cheese for the same price or less than their conventional counterparts. At the other extreme, organic zucchini cost a whopping 303 percent more than nonorganic at Fresh Direct. (The two tables below cover eight grocers. Table 1 looks at Amazon Fresh, Fresh Direct, Harris Teeter, and Peapod; table 2 includes Price Chopper, Safeway, Walmart, and Whole Foods.) In Consumer Reports’ most recent supermarkets survey of of nearly 63,000 subscribers, Trader Joe’s, Wegmans, Costco, Sprouts Farmers Markets had the best overall prices on organics. But if you don’t have access to any of those chains, check out the prices at several stores. As we learned, prices can be dramatically different and change based on weekly promotions. Why buy organic? he primary reason to buy organic is to avoid exposure to chemical pesticide residues. Another reason is to help support family farming methods for plants and animals that are healthier in the long run for the earth’s soils and water supply. There are nutritional benefits to certain organic foods as well. A 2014 analysis of multiple studies by the British Joumal of Nutrition, for instance, concluded that organic crops contained higher antioxidant levels tharn their non-organic counterparts It’s a message that’s getting through to both consumers and merchants alike. Since 2012, more than 90 percent of retailers have increased the number of organic foods they sell. Around eight in 10 households currently buy at least some certified organic products-mostly produce and dairy If you’re on a budget and have limited resources, you’ll get more bang for your organic shopping dollars healthwise by splurging in the following categories Fruit and vegetables: Rinsing conventional produce doesn’t effectively reduce all pesticide residues. Organic produce isn’t treated with synthetic fertilizers or most synthetic pesticides as a matter of course Buying organic produce can help avoid long-tem exposure to such residues. Poultry: Organic poultry is almost always raised without the routine use of antibiotics-drugs in food that the animals eat-that are triggering a rise in antibiotic-resistant bacteria. Also, organic poultry can’t be fed litter,” a mixture of droppings, spilled feed, and feathers, or arsenic drugs. Meat: Organic cattle aren’t raised with routine antibiotics either. That’s a plus, but for optimal nutritional benefits look for beef labeled “Grassfed Approved” or “USDA Process Verified grass-fed.” Studies suggest that meat from such animals m ight provide more health benefits than meat from animals fattened on a conventional grain diet Milk: Organic milk contains about 60 percent more heart-healthy omega-3 fatty acids than non-organic, a benefit that also extends to yogurt and cheese, according to research. Also, organic dairy cows aren’t treated with growth hormones nor are they fed a diet containing animal byproducts. Going org anic: Here’s the hit to your wallet Consumer Reports shopped at select grocers, comparing a market basket of conventional perishables and packaged goods with their organic counterparts. We sought identical brands and sizes, when available, and otherwise chose similar goods. We then calculated the unit price-that is, the cost per pound, per dozen, and so forth. Blank columns mean that both options weren’t available. The bottom row shows the average premium for the entire assortment of organic goods at each grocer Table 1 Amazon Fresh Fresh DirectHarris Teeter Peapod $1.66 $2.00 +20% es ular $1.66 $1.66 1.66 Organic $2.00 % difference +20% |+6000 Bananas (lb.) ular 89 cents 99 cents +11% 88 cents Organic % difference 65 cents 89 cents +37% 39 cents 53 cents | +3690 cents +13% Beef (85% o lean ground, lb.) Regular Organic % difference |+73% S6.29 9.99 $4.99 $6.99 +40% S6.49 $8.63 Butter (lb.) Regular Organic % difference $3.98/1b $5.17/1b +30% S5.59/lb. 6.69/1b +20% $2.50lb $5.691b +128% Carrots (baby, Ib.) Regular Organic % difference $1.66 $2.49 +50% 0% Chicken, whole/cutup (Ib.) $1.99 Regular Organic % difference |+78% +101% +166% Cream Cheese (8 oz.) Regular S3.19 S2.65 $3.29 +66% S3.00 +13% ai % difference Eggs (large brown, dozen) $3.59 $5.69 +58% Regular $3.29 ai % difference +72% +196% +49% Honey (Ib.) Regular 5.32 $7.36 $6.40 13% S5.32 +18% $4.64 $5.60 ai % difference Iceberg lettuce (head) Regular $1.99 Cream Cheese (8 oz.) Regular Organic % difference $1.99 $3.69 S3.29 $3.89 +18% 3.39 3.39 Eggs (large brown, dozen) Regular Organic % difference $2.49 $4.99 100% $4.39 $4.99 +14% $2.68 $4.68 $3.99 +33% one $5.32 $6.12 +15% S5.09 $5.29 $7.32 7.59 ar Organic % difference Iceberg lettuce (head) Regular $1.99 $2.79 $1.68 $2.48 +48% S3.49 % difference +18% Maple syrup (Grade A, pint) Regular Organic % difference $11.99 $10.65 11% $11.84 $16.97 +43% $10.21 $11.84 $11.99 $11.72 Milk (half gallon) $2.99 $3.99 S2.69 S3.49 +30% $2.20 $3.88 $2.39 Regular Organic % difference Olive oil (extra virgin, quart) Regular Organic % difference $16.08 $17.02 +690 $8.64 $13.44 +56% $8.98 $10.87 +21% $13.24 $13.24 Strawberries (Ib.) Regular Organic % difference $2.99 $4.99 $4.39 $7.69 6.99 Zucchini (lb.) 72 cents Regular Organic % difference $1.99 $%2.99 $1.80 $1.98 +56% +3490 +5190 +24% verage premium ior organic

Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE. To make an Order you only need to click Ask A Question and we will direct you to our Order Page at WriteDemy. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.

Fill in all the assignment paper details that are required in the order form with the standard information being the page count, deadline, academic level and type of paper. It is advisable to have this information at hand so that you can quickly fill in the necessary information needed in the form for the essay writer to be immediately assigned to your writing project. Make payment for the custom essay order to enable us to assign a suitable writer to your order. Payments are made through Paypal on a secured billing page. Finally, sit back and relax.

Do you need an answer to this or any other questions?

About Wridemy

We are a professional paper writing website. If you have searched a question and bumped into our website just know you are in the right place to get help in your coursework. We offer HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE Papers.

How It Works

To make an Order you only need to click on “Order Now” and we will direct you to our Order Page. Fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.

Are there Discounts?

All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.

Hire a tutor today CLICK HERE to make your first order

Related Tags

Academic APA Writing College Course Discussion Management English Finance General Graduate History Information Justify Literature MLA